ОСВІТЛЕННЯ В ДИЗАЙНІ ІНТЕР’ЄРУ

      Зараз топові дизайнери та архітектори світу приділяють значну увагу правильному освітленню в нашому повсякденному інтер’єру, адже воно впливає на нас, на наше самопочуття, на те як ми будемо поводитись у своїй квартирі, будинку чи офісі. Воно здатне впливати на нас на підсвідомому рівні.

      Увага на колір: яким буває світло? Щоб зрозуміти, як це відбувається, треба спочатку поговорити про колір світла. Він може бути теплим, нейтральним (денним) та холодним. Вимірюється колір у Кельвінах (К). Наприклад, від 1 000-4 000 К світло вважається теплим, бо асоціюється зі світлом Сонця, що заходить або встає на горизонті; з 4 000-5 500 К – нейтральним, тобто звичайним денним світлом, а вже з 5 500-10 000 К – холодним кольором вечора чи ночі.

Колір світла у КельвінахКолір світла у Кельвінах
Колір світла у Кельвінах
Асоціація кольорів світлаАсоціація кольорів світла
Асоціація кольорів світла

Вплив кольору світла на організм та діяльність людини 

      Розглянемо детальніше, як різні відтінки освітлення можуть на нас впливати. Уявіть, якщо вимкнути все світло в кімнаті і залишити тільки світло теплого кольору. На підсвідомому рівні воно почне нас заспокоювати, бо асоціюється з чимось приємним, призведе до стадії релаксу і Ви поступово захочете спати.

      Якщо залишити нейтральне (денне) світло, Ви будете поводитись як завжди, будете активні, ритм Вашого життя буде незмінний.

      Як тільки ми вимикаємо денне світло і вмикаємо світло холодного відтінку, наш мозок асоціює це з холодом, з тим, що організму треба зігрітись. А як зігрітись у холоді? Почати працювати, працювати ще швидше, витрачати ще більше фізичної та розумової енергії. Тобто холод спонукає до роботи.

Освітлення в спальніОсвітлення в спальні
Спальня з головним центральним світлом нейтрального кольору та теплим у пристельовій ніші.
Освітлення на ресепшеніОсвітлення на ресепшені
Ресепшен з холодним загальним світлом та акцентним теплим у пристельовій ніші та в самій рецепції.

Практичні рекомендації: як розташувати світло в приміщенні

      Як же ці фактори використовують в наших сучасних інтер’єрах? Є головні правила, яких дотримуються дизайнери та архітектори.

      Використання тільки теплих і нейтральних відтінків світла у житлових приміщеннях. Це може бути будь-яка кімната у Вашій квартирі чи будинку. Адже вдома ми відпочиваємо, а не працюємо. Також цю градацію нейтральних та теплих відтінків доволі часто використовують у створенні кафе чи ресторанів задля створення домашнього затишку.

      Можливість використання холодного світла лиже у нежитлових, технічних та офісних приміщеннях.

Так, для головного центрального світла у всіх житлових кімнатах використовуються люстри, точки, трекові системи з лампами денного кольору світла – це не збиває звичайний ритм життя. А тепле світло використовується як додаткове, яке не розповсюджується на весь інтер’єр. Найчастіше його використовують як акцент. Це може бути підсвітка над робочою поверхнею кухні, бра чи торшер біля крісла або дивану, прихована прикарнизна підсвітка штор, підсвітка стелажів, внутрішня підсвітка шаф та будь-яка стіна на якій Ви хочете зробити акцент (це дуже часто роблять за диваном чи ліжком).

Принципи використання кольорів світла у нежилих приміщеннях дуже схожа з житловими. Тут також придержуються правил, що центральне освітлення має бути нейтральним, але замість теплових акцентів в приміщеннях можуть використовувати холодні. Де ж холодне освітлення можуть використовувати? В офісі, кафе, ресторанах, барах та інших розважальних структурах. Під час проектування, особливу увагу приділяють брендбуку закладу і якщо в ньому переважають холодні кольори, то вони повинні бути використанні в переважну вагу і в інтер’єрі. Це може бути підсвітка бара, ресепшена, виділена стіна як акцентна, арки проходів, підсвітка сходинок, колон, це може бути що завгодно, все залежить від уяви дизайнера.

Освітлення баруОсвітлення бару

      Бар Heineken є тим винятком, коли в інтер’єрі використовується повністю холодне світло через те, що брендбук має переважні холодні відтінки(зелені). Але випічка та загалом уся харчова продукція під холодним освітлення виглядає м’яко кажучи не смачно, тому її завжди освітлюють теплими лампами.

Освітлення в медичному кабінетіОсвітлення в медичному кабінеті

      Головним правилам медичних кабінетів є використання тільки нейтрального світла, бо інше спотворює реальний колір шкіри, рани і т.п., що так важно визначити лікарю.

Освітлення в рестораніОсвітлення в ресторані

      Затишок у ресторані, який створюється за допомогою теплого світла

Освітлення в ательєОсвітлення в ательє

      Салон пошиття індивідуальних чоловічих костюмів з центральним нейтральним освітленням та теплим у підвісних люстрах.

Освітлення кухніОсвітлення кухні

      Тепла підсвітка робочої поверхні кухні та стелажа для бокалів вина.

Освітлення в вітальніОсвітлення в вітальні

      Торшер та полички з теплим світлом біля дивану.

Освітлення в спальніОсвітлення в спальні

      Тепла прикарнизна підсвітка та настільні лампи.

Освітлення в вітальніОсвітлення в вітальні

      Теплий колір світла в стелажах, бра, у стелевій підсвітці, та особливо теплий відтінок кімнаті надає паровий біокамін.

Освітлення в спальніОсвітлення в спальні

      Тепла підсвітка стін, які треба виділити в якості акценту, та прикарнизна підсвітка.

Освітлення в зоні очікування клініки Освітлення в зоні очікування клініки

      Нейтральне центральне освітлення і декоративної стіни у зоні очікування клініки дієтології.

Освітлення на ресепшеніОсвітлення на ресепшені

      Нейтральне центральне та додаткове у ніші з поличками освітлення в зоні ресепшена клініки.

Освітлення в хірургічному кабінетіОсвітлення в хірургічному кабінеті

      Нейтральне центральне освітлення в хірургії.

Освітлення баруОсвітлення бару

      Основне світло внутрішнього приміщення бару холодне та нейтральне на фасаді, що теж обумовлене брендбуком.

Освітлення бару зеленою підствіткоюОсвітлення бару зеленою підствіткою

      Усе приміщення пляжного бару освітлюється холодною зеленою підсвіткою, а бар та стойка діджея нейтральним.

     Цікавий факт: у офісах почали практикувати вживання холодного світла. Його вмикають на деякий час, щоб активізувати роботу працівників на місці. Потім поступово переходять до денного світла, а в кінці робочого часу чи в обід – до теплого, щоб дати персоналу змогу розумово відпочити.

Потужність освітлення

      Не менш значущим фактором впливу на нас є потужність освітлення в наших кімнатах. Більш освітленими приміщеннями мають бути вітальня та робочій кабінет. За звичай в вітальні зустрічається вся родина, до неї запрошують гостей і тому, щоб розмова була жвава і не хотілось спати, вона має бути добре освітлена. У кабінеті люди проявляють велику розумову діяльність, насамперед за монітором, ця зона має бути теж освітлена як найкраще, щоб не псувати зір. В цих приміщеннях потужність світла має становити – 20 Вт/м2.

Освітлення вітальніОсвітлення вітальні
Вітальня
Освітлення кабінетуОсвітлення кабінету
Кабінет

      Достатньо освітленими мають бути кухня та дитяча. На кухні ми використовуємо небезпечні столові прибори під час готування їжі і тому ми повинні добре бачити, що ми шинкуємо. Дитяча, тут дитина проводить найбільше свого часу, пізнає світ у гральній формі, читає, навчається, використовує гаджети, це все також вливає на зір. Потужність світла має становити – 15-18 Вт/м2.

Освітлення кухніОсвітлення кухні
Кухня
Освітлення в дитячій кімнатіОсвітлення в дитячій кімнаті
Дитяча кімната

      Перед тим як вийти зі своєї квартини, кожна людина хоче привести себе у порядок, це вона робить у ванній кімнаті(санвузлі). Тому тут потужність світла має бути нормальною – 14-16 Вт/м2.

Освітлення ванної кімнатиОсвітлення ванної кімнати
Ванна кімната

      Спальня, приміщення де ми, наш зір повинен відпочивати, де людина повинна заснути, тому потужність світла має становити менше чим в усіх кімнатах – 12-14 Вт/м2.

Освітлення в спальніОсвітлення в спальні
Спальня

      Найменш освітленими приміщеннями мають бути прохідні зони, коридори, комори, гардеробні, балкони, лоджії, тобто там, де людина довго не буде затримуватись. Потужність світла – 10-12 Вт/м2.

Освітлення в гардеробнійОсвітлення в гардеробній
Гардеробна

      Що стосується нежитлових приміщень, барів, ресторанів, кафе та інших розважальних закладів, там все індивідуально, в основному це більш сакральне, інтимне, темне освітлення і регламентів воно не має.

Освітлення кальян-бараОсвітлення кальян-бара
Кальян-бар
Освітлення в домашньому кафеОсвітлення в домашньому кафе
Домашнє кафе

      Як правильно обрати лампочки орієнтуючись на колір освітлення

      Тепер з кольором ми визначились, зрозуміли де і як його краще використовувати, а що ж на практиці? Коли Ви обрали будь-який світильник(підвісний, стельовий, точки, бра, торшер і т.д.) треба в першу чергу подивитись на тип патрона лампочки відкрити будь-який сайт, відфільтрувати лампочки з потрібним патроном та розміром і під кожною лампочкою в характеристиках буде вказаний колір освітлення. Вы дивитесь у таблицю з Кельвінами і вже для себе розумієте на скільки ця лампочка буде давати тепле, нейтральне чи холодне освітлення.

      Маємо надію, що рекомендації дизайнерів допомогли вам разібратися з організацією освітлення в інтер’єрі та  різновидами Світильників.
Додаткові консультації доступні любим удобним для вас способом: телефон, электронна пошта, viber або форма зворотнього зв"язку в розділі Контакти.